OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Podle Zákoníku práce může být pracovní poměr sjednán na dobu určitou, pokud je to v pracovní smlouvě výslovně uvedeno. Doba, po kterou takto omezený pracovní poměr trvá, nesmí přesáhnout 3 roky. Zaměstnavatel může uzavřít smlouvu i na kratší dobu – například jeden rok.

Pracovní poměr na dobu určitou může být prodloužen, ale opět jen na dobu nepřesahující tři roky. K takovému prodloužení může dojít nejvýše dvakrát. To znamená, že pracovní poměr na dobu určitou může trvat nejdéle 3 x 3 roky. Pokud firma tuto možnosti vyčerpá, musí nabídnout pracovní poměr na dobu neurčitou. Další pracovní poměr na dobu určitou je totiž podle zákoníku práce možné sjednat až po uplynutí dalších tří let.

Od 1. srpna 2013 nicméně platí jedna výjimka. Existují totiž zaměstnanci, u nichž je objektivní potřeba sjednávat s nimi smlouvy na dobu určitou častěji. Jedná se o různé sezónní činnosti, které je možné vykonávat jen v určitých obdobích roku. V takových odůvodněných případech se zaměstnavatel může od výše uvedených pravidel odchýlit a stanovit si vlastní. Má-li zaměstnavatel odborovou organizaci, musí být tato podniková pravidla odsouhlasena s odbory.

Info / Blog

Archív